úterý 17. dubna 2012

Moto přilby jako nejdůležitější součást výstroje

Není pochyb o tom, že moto přilby jsou nejdůležitější součástí výstroje a žádnému motocyklistovi by neměla chybět. Zajímá-li vás jak se moto přilby dělí a proč jsou vlastně tak nezbytné, čtěte dál.

Ochrana i povinnost

Nošení moto přilby je upraveno zákonem, který udává, že řidič i spolujezdec je povinen „mít za jízdy na motocyklu nebo na mopedu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu schváleného typu…“. A není se co divit, že zákon udává jezdcům takovouto povinnost. Moto přilby mohou v mnoha případech zachránit život, není to totiž jen otřes mozku, co hrozí. Moto přilby chrání hlavu před nárazy a díky kvalitním materiálům dokážou ustát i velké otřesy. Je nutné mít přilbu v každém případě zapnutou. Nezapnutá přilba se při nárazu nemá šanci udržet správně na hlavě.
Mozek, dá se říci, že je nejdůležitější částí v těle člověka. Je to právě mozek, jehož aktivita přestane-li fungovat, je člověk prohlášen za mrtvého. Z toho důvodu nejsou moto přilby povinné jen na motocyklech, ale jiné druhy přileb se používají i ve sportu nebo třeba ve výrobním provozu.

Moto přilby – druhy

Nejlepší ochrannou jsou moto přilby chránící celý obličej. Takovým se říká integrální přilby a hlavní využití nachází při jízdě na cestovních a supersportovních motocyklech. To ovšem neznamená, že se jinde použít nemohou. Integrální moto přilby jsou charakteristické pevnou ochranou brady a sklopným plexištítkem. Díky tomu tyto moto přilby pokrývají celou hlavu i s obličejem. Podobně je konstruovaná i motokrosová přilba, která má také zpevněnou bradu, ale na rozdíl od integrální přilby jsou lehčí a jinak odvzdušňované. Oči se v tomto případě chrání samostatnými brýlemi. Charakteristickým je také kšilt. Dalším druhem jsou tzv. otevřené moto přilby. Jsou určeny pro pomalejší jízdu třeba na choppru nebo skútru. Otevřené přilby nechrání bradu a většinou nemají ani ochranu pro oči. Je tedy nutné k otevřené přilbě mít i brýle.

Pár rad na závěr

Vážíte-li si svého zdraví, používejte vždy jen kvalitní moto přilby od ověřených výrobců. Přilbu vždy zapněte, může Vám to zachránit život a nikdy nepoužívejte přilbu, která už jednou zažila náraz. Její struktura může být porušena a nemusí Vás dostatečně ochránit. I z toho důvodu je lepší kupovat moto přilby nové a ne z druhé ruky.
Chcete-li mít jistotu, podívejte se třeba na www.motorky-ctyrkolky.com. Tady motocyklům rozumí a rádi Vám poradí s čímkoli.

Žádné komentáře:

Okomentovat