čtvrtek 24. května 2012

ATV jako motoristický fenomén

ATV nebo-li all-terrain vehicle nebo ještě známěji čtyřkolka známe všichni. Ale proč je tak populární v dnešní době a kdo vůbec doprovázel první ATV při jeho prvních krůčkách? Podívejme se ATV na zoubek.

Jak na svět ATV přijelo

ATV můžeme znát i pod pojmem čtyřkolka, kterou jako první sestrojila Suzuki. Než se tak stalo, prodávali se starší bráchové čtyřkolek. To nebylo ještě klasické ATV, jelikož jim chybělo jedno kolo. První tříkolka byla vyrobena pod křídly Hondy. Tříkolka si okamžitě našla své nadšence, už díky příjemné ceně a zajímavým vlastnostem, a to především v USA.  Inovace tříkolky vedla až k překročení jejích možností. Příliš vysoký výkon začínal být nebezpečný pro stroj s jen třemi koly. A právě v tu chvíli přijela nová čtyřkolka na svět. Ovšem až v polovině 80. let se zrodilo ATV jako takové. Honda dodala čtyřkolkám náhon na všechny čtyři a tudíž bylo nasnadě čtyřkolky rozdělit. Sportovní s označením QUAD a užitkové s označením ATV.

ATV vs. QUAD

ATV čtyřkolky mají robustnější stavbu a také jsou vyšší. Užitková hodnota ATV je znát i ve vybavení čtyřkolky. Zpravidla totiž mívají nosiče zavazadel jak vpředu, tak vzadu. ATV by mělo zvládnout bez problémů jízdu i těžkým terénem.  Předností těchto čtyřkolek je i tažné zařízení, které mohou mít.
QUAD na rozdíl od ATV mívají zpravidla náhon jen na zadní kola. Jsou nižší, ale širší, což zajišťuje lepší stabilitu a také výkonnější než ATV. Sportovní čtyřkolky jsou pro opravdové nadšence. Jsou rychlé, lehčí díky čemuž létají vzduchem, mají výborné jízdní vlastnosti a dynamiku. Sportovní čtyřkolky jsou také určené pro závodění.

Využití ATV

Spoustu lidí napadne, že toto motorové vozidlo je spíše koníčkem pro zapálené jezdce než dopravním prostředkem, ale abychom byli objektivní ATV je využíváno i při práci a to hlavně v terénu, na polích  či v lesích. Jak již bylo řečeno, tažné zařízení umožňuje ATV být nápomocný v mnoha ohledech. K ATV se dají připojit pluhy, sekačky nebo frézy a jiné zařízení. V zimě pokud si na ATV namontujete čtyřkolkové pásy, máte sněžný skútr. Ovšem i s tímto vozidlem může být sranda. Výborně se hodí i na výlety.

Podívat se zblízka na ATV

Chcete-li zjistit víc a nebo se rovnou na nějaké ty ATV čtyřkolky podívat, určitě se koukněte na www.motorky-ctyrkolky.com, což je kompletní web, na kterém to frčí.

Žádné komentáře:

Okomentovat